26 – 29 липня 2016 року відбулися стратегічні консультації учасників дослідницького проекту «Посилення реформ вищої освіти в країнах Східного партнерства» за участю дослідників трансформаційних процесів у вищих школах України, Республіки Білорусь та Республіки Вірменія.
Однією з найбільш цікавих і таких, що дозволяє використати «панорамне бачення», є порівняльна перспектива. Саме з використанням цього підходу кілька груп дослідників трансформаційних процесів у вищих школах України, Республіки Білорусь та Республіки Вірменія ініціювали дослідницький проект «Посилення реформ вищої освіти в країнах Східного партнерства». Цей проект навесні 2016 року було підтримано Секретаріатом Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.
Одним з ключових компонентів проекту стало проведення наприкінці липня цього року стратегічних консультацій всіх учасників у форматі організаційно-діяльнісної гри в м.Єреван. Головна тема консультацій була визначена як «Реформа вищої освіти в світлі Болонського процесу: можливості, перешкоди, контекст». З використанням відомої технології таких ігор було сформовано чотири групи, які сконцентрували свою увагу на таких аспектах як вплив ринку, значення традицій та інновацій, формування інститутів та норм, сутність сучасного розуміння університету в процесі модернізації української, білоруської, вірменської національних освітніх систем.
Активний аналіз в поєднанні з жвавими, а часами і гарячими дискусіями дозволив виокремити те, що є спільним у тенденціях перебудови наших освітніх систем, окреслив межі того смислового поля, в якому має сенс продовжити аналітичну роботу, зафіксував різноманітність традицій, підходів та методологій дослідження феноменів академічного простору.
Для українських учасників дуже приємною стала увага представників професійних спільнот інших країн Східного партнерства до вітчизняної практики активного реформування вищої освіти, їх бажання реально зрозуміти проблеми, що виникають в ході імплементації нового закону України «Про вищу освіту» (2014 р.)
Наступним кроком спільної проектної роботи стане розробка рекомендацій для різних груп стейкхолдерів із взаємного запровадження кращих національних практик, моделей та механізмів відповіді на посталі виклики модернізації.
Наприкінці вересня має відбутися експертний семінар, на якому буде обговорено найбільш цікаві результати проекту та перспективи подальшого аналітичного дослідження існуючих національних практик. Підсумкова презентація здобутків проекту буде проведена в листопаді 2016 року на щорічній Асамблеї Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.
С наилучшими пожеланиями,
Т.Фиников.